Ustawa przedszkolna: dotacja na 2014 r. nawet jeśli wniosek wpłynął po terminie

Czy organ jednostki samorządu terytorialnego może udzielić dotacji na 2014 r., jeżeli wniosek osoby prowadzącej szkołę niepubliczną wpłynął po upływie ustawowego terminu tj. w dniu 1 października 2013 r.?

articleImage: Ustawa przedszkolna: dotacja na 2014 r. nawet jeśli wniosek wpłynął po terminie fot. Thinkstock


Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.

Czy na podstawie przepisu art. 15 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 827) - dalej z.u.s.o., organ jednostki samorządu terytorialnego może udzielić dotacji na 2014 r., jeżeli wniosek osoby prowadzącej szkołę niepubliczną wpłynął po upływie ustawowego terminu tj. w dniu 1 października 2013 r.?


Odpowiedź


Przepisy prawa oświatowego stwarzają taką możliwość.


Uzasadnienie

Powołana przez Autora pytania ustawa z.u.s.o., zwana "ustawą przedszkolną", wprowadziła zapisy umożliwiające bardziej elastyczne podejście do kwestii udzielania dotacji szkołom i placówkom prowadzonym przez podmioty prywatne, w tym również w kwestii poruszonej przez Autora. Stosownie do zapisu art. 15 z.u.s.o., do dnia 31 sierpnia 2015 r. na wniosek osoby prowadzącej odpowiednio niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę podstawową, ośrodek lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, o których mowa w art. 90 ust. 2a, 2d, 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), oraz w art. 14, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do udzielenia dotacji może wyrazić zgodę na odstąpienie od terminu, o którym mowa w art. 90 ust. 1a, 2a, 2d, 3 i 3a ustawy u.s.o., oraz art. 14, lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego.

Zwrócić jednak należy uwagę na zakres podmiotowy powołanego przepisu. Ustawodawca wymienia bowiem: niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę podstawową, a także ośrodek lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.



 

Agata Piszko 07.02.14
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prawo Oświatowe
Skomentowano 0 razy

Ustawa przedszkolna: dotacja na 2014 r. nawet jeśli wniosek wpłynął po terminie

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie

    Obrazek do artykułu: MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie

    Nauczyciele powinni mieć odrębną regulację dotyczącą stosunków pracy, ale Karta Nauczyciela nie jest najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie – powiedziała wiceminister edukacji Joanna Berdzik. Ale od razu dodała, że w najbliższym czasie Karta nie będzie zmieniana. Więcej

  • Szkoły nie muszą prosić o zgodę przy wyrównywaniu dotacji na podręcznik

    Obrazek do artykułu: Szkoły nie muszą prosić o zgodę przy wyrównywaniu dotacji na podręcznik

    Aby prawidłowo rozliczyć dotację na rządowy podręcznik, szkoła musi dołożyć część pieniędzy ze środków własnych. Nie musi prosić o zgodę organu prowadzącego - mówił Marcin Litwinowicz naczelnik wydziału z biura edukacji miasta st. Warszawy podczas XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół. Więcej

  • Bieńkowska apeluje o współpracę samorządów miast

    Obrazek do artykułu: Bieńkowska apeluje o współpracę samorządów miast

    Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska zaapelowała w piątek w Sosnowcu do samorządowców o wzmocnienie współpracy miast woj. śląskiego, szczególnie dużych ośrodków Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wskazała, że to dobra droga do wykorzystania unijnych środków. Więcej

Aktualności - Samorząd