Rada gminy ustaliła zasady usytuowania oraz liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy.


Uchwała została podjęta na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. nr 702 z 2007 r. poz.473 z późn. zm.).

W uchwale uzależniono między innymi wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych od uzyskania pisemnej opinii właścicieli, administratorów lub zarządców obiektów, na terenie których ma być prowadzona sprzedaż.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie otrzyma odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wniosku o wydanie opinii, uznaje się, że uzyskał opinię pozytywną.

Wojewoda zaskarżył uchwałę do WSA.

WSA wyjaśnił, iż organ gminy z mocy ustawy został upoważniony do ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Jednak w upoważnieniu tym nie mieści się uzależnienie usytuowania takich miejsc od wyrażenia opinii osób trzecich.

Zdaniem WSA organ gminy nie może uzależnić wymogu uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu od zajęcia stanowiska przez właścicieli, administratorów lub zarządców obiektów, na terenie których ma być prowadzona sprzedaż.


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 28 marc a2014 r., sygn. akt III SA/Łd 1122/13, nieprawomocny