Rada gminy ustaliła wzory formularzy dla podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w części zawierającej oświadczenie podatnika, złożone pod rygorem odpowiedzialności wynikającej z przepisów kodeksu karnego skarbowego.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd przypomniał, iż jeżeli ustawodawca zamierza nadać wymaganym oświadczeniom składanym przez zainteresowane podmioty rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, to rygor ten wprowadza wprost do ustawy.
 

Poznaj Linie Orzecznicze Lex>>>


Dopiero wówczas, w razie przeniesienia kompetencji do określenia przez organ samorządu wzoru informacji i deklaracji, powinien przewidzieć w treści upoważnienia wymóg pouczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Tymczasem przepisy ustawy o podatku rolnym, podatku leśnym i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują takiej możliwości.

Nie jest to również dana dotycząca podmiotu i przedmiotu opodatkowania niezbędna do wymiaru i poboru podatku.

Sąd podkreślił, iż ustawowego upoważnienia dla rady nie można domniemywać.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora, że żaden z przepisów przywołanych jako podstawa prawna uchwały, jak też obowiązujących w dacie jej podjęcia, nie zawierał upoważnienia do zamieszczenia we wzorach deklaracji obowiązku składania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej-skarbowej, czy po pouczeniu o niej, jak również oświadczenia o znajomości przepisów karno-skarbowych w tym zakresie.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 20 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 1886/15, nieprawomocny 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami