Strona główna » Wiadomości » Aktualności » W Zabłudowie powstanie ok. 4,5 ha gruntów pod inwestycje

W Zabłudowie powstanie ok. 4,5 ha gruntów pod inwestycje

12.10.17

Ok. 4,5 ha pod inwestycje przygotuje sąsiadująca z Białymstokiem gmina Zabłudów. Gmina dostała na ten cel z UE 2,3 mln zł - poinformowano o tym w środę na konferencji prasowej z Zabłudowie (Podlaskie). Cała inwestycja będzie kosztować ponad 5 mln zł.

articleImage: W Zabłudowie powstanie ok. 4,5 ha gruntów pod inwestycje fot. Thinkstock

Tereny dla inwestorów powstaną przy drodze krajowej nr 19 (będzie przebudowany krótki odcinek tej drogi), od strony Białegostoku i ma to być atut dla firm, które będą chciały tu zainwestować - mówił burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

Dotacja obejmuje dwa projekty: uzbrojenie terenów (m.in. sieć kanalizacyjna, oświetlenie, sieć elektroenergetyczna) i przebudowę drogi krajowej i budowę gminnej drogi dojazdowej. Cała inwestycja ma być gotowa do końca 2018 r.

Podkreślił, że gmina potrzebuje inwestorów, przedsiębiorców, bo "blado" wypada w różnych wskaźnikach dotyczących rozwoju społecznego i gospodarczego w powiecie, jak i województwie. "Dlatego wszystkie inwestycje rozwojowe są bardzo istotne" - powiedział Tomanek. Dodał, że być może w przyszłości należałoby rozważyć, czy nie starać się o objęcie tych terenów strefą ekonomiczną. W Zabłudowie działa jedna z podstref Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"To niełatwe projekty, ponieważ (...) ingerują w drogę krajową, ale to także są atuty, atuty dla tych terenów, które są w doskonałej lokalizacji i przy wykorzystaniu środków unijnych spowoduje, że to miejsce będzie atrakcyjne dla inwestorów" - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Wicemarszałek dodał, że w obecnej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020, z którego trafiają do regionu środki UE, na przygotowanie terenów inwestycyjnych jest ok. 150 mln zł.

W latach 2007-2013 wydano 89,2 mln zł unijnej dotacji z poprzedniego RPO na tereny inwestycyjne w Podlaskiem. Samorządy Wysokiego Mazowieckiego, Łap, Czyżewa, Grajewa, Hajnówki, Białegostoku, Narewki, Bielska Podlaskiego, Szczuczyna i Łomży uzbroiły pod potrzeby inwestorów 114 ha gruntów - podsumował urząd marszałkowski.

Z bieżącego RPO - dotychczas - ma powstać 93,5 ha inwestycyjnych w Zambrowie, Augustowie, Łapach, Supraślu, Białymstoku i Zabłudowie. Łącznie z UE wydano na ten cel 51,6 mln zł. Dotację dostanie również miasto Sejny (1,4 mln zł), ale umowa ws. przyznania dotacji nie jest jeszcze podpisana - poinformował PAP urząd marszałkowski.(PAP)

 

12.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE