Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Większe dopłaty dla gmin i powiatów na tworzenie zasobów mieszkaniowych

Większe dopłaty dla gmin i powiatów na tworzenie zasobów mieszkaniowych

01.03.16

 Z początkiem marca wzrosną dopłaty dla gmin, powiatów oraz organizacji pożytku publicznego przeznaczone na tworzenie zasobów mieszkaniowych. Zeszłoroczna nowelizacja umożliwi gminom m.in. zakup byłych mieszkań zakładowych z 30 proc. dofinansowaniem z Funduszu Dopłat.

articleImage: Większe dopłaty dla gmin i powiatów na tworzenie zasobów mieszkaniowych fot. Thinkstock


Zmiany w ustawie o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych przewidują, że od wiosennej edycji programu wzrosną dopłaty dla gmin, powiatów czy organizacji pożytku publicznego. Nowelizacja zakłada również ułatwienie zakupu byłych mieszkań zakładowych przez samorządy, rozszerzenie wsparcia na spółki gminne czy też złagodzenie obowiązku wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł
Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ma doprowadzić do wzrostu ilości lokali oraz pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb osób najuboższych. Pomoże on zrealizować samorządom wynikający z przepisów prawa obowiązek zapewnienia lokali najbardziej potrzebującym. Program wykonywany jest w formie bezzwrotnych dotacji projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia pomoc może wynieść od 30 do 55 proc. wartości inwestycji.

Gminy, spółki gminne, związki międzygminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego w ramach wsparcia otrzymają w tym roku blisko 130 mln zł. Zainteresowani będą mogli składać wnioski do BGK w dwóch turach. Pierwsza rusza już dziś (1 marzec) i potrwa do końca miesiąca. Druga tura odbędzie się od 1 do 30 września.

Więcej informacji pod adresem: http://mib.gov.pl

 

Norbert Bonin 01.03.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: LEX dla Samorządu Terytorialnego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE