Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Większość samorządów na Dolnym Śląsku podjęła uchwały ws. sieci szkół

Większość samorządów na Dolnym Śląsku podjęła uchwały ws. sieci szkół

20.03.17

Zdecydowana większość samorządów na Dolnym Śląsku podjęła już uchwały ws. sieci szkół. Nie zrobiły tego dotąd jeden powiat oraz siedem gmin – podało w piątek dolnośląskie kuratorium. Kurator nie zaopiniował jeszcze 31 uchwał.

articleImage: Większość samorządów na Dolnym Śląsku podjęła uchwały ws. sieci szkół fot. Thinkstock

Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej dolnośląski kurator Roman Kowalczyk, uchwały w sprawie sieci szkół przyjęło już 191 samorządów, co stanowi 96 proc. wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w regionie.

„Brakuje jeszcze uchwały jednego powiatu – trzebnickiego oraz siedmiu gmin. Są to: Bolesławiec, Lądek Zdrój, Lewin Kłodzki, Szczytna, Lubin, Kostomłoty i Kamieniec Ząbkowicki. Jesteśmy w kontakcie z tymi samorządami, wiemy, że niektóre zaplanowały sesje w końcówce marca” - powiedział Kowalczyk.

Kurator nie zaopiniował jeszcze 31 uchwał, natomiast w wydanych już opiniach 84 są pozytywne, a 76 warunkowe, czyli sugerujące zmiany, które należy uwzględnić w uchwale ostatecznej, którą należy podjąć do 31 marca.

Jeżeli samorząd wniesie poprawki, kuratorium przyjmuje, że uchwała uzyskała opinię pozytywną. Jeśli nie - uznaje się, że opinia jest negatywna.

Kowalczyk odniósł się do pierwszej takiej sytuacji w regionie, która dotyczy uchwały samorządu w Jeleniej Górze. Rada miasta nie uwzględniła w ostatecznej uchwale zalecenia kuratora, który sugerował, by na dużym osiedlu mieszkaniowym Zabobrze, gdzie działają dwie szkoły podstawowe, utworzyć trzecią taką placówkę z likwidowanego gimnazjum.

„Samorząd wybrał inne rozwiązanie. Chce, by w budynku gimnazjum mieściła się część jednej z dwóch podstawówek. W naszej ocenie to doprowadzi m.in. do zajęć na dwie zmiany. Na tym osiedlu mieszka 20 tys. także młodych osób i potrzeba tam nowych miejsc w szkołach” - powiedział Kowalczyk.

Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Hasiewicz podkreśliła, że opinia kuratora jest wiążąca. „Jesteśmy w kontakcie z jeleniogórskim samorządem. My jesteśmy w stanie wydać rozstrzygnięcie nadzorcze w szybkim czasie. Tak, by do końca marca udało się wypracować właściwe rozwiązanie” - dodała.

Hasiewicz zaznaczyła, że wojewoda w ramach nadzoru ma możliwość stwierdzenia nieważności uchwał, ale w przypadku tych uchwał ws. sieci szkół takie decyzje będą zależeć „od stopnia naruszenia zaleceń kuratora oraz wpływu na istotę reformy”.

„Jeżeli zaleceń było kilka, a nie wykonano np. tylko jednego i ta uchwała się ostanie, to wojewoda nie musi unieważnić całości, a będzie mógł wydać tylko postanowienie o nieistotnym naruszeniu prawa” - wyjaśniła Hasiewicz.

Ostateczne uchwały o sieci szkół przyjęły już następujące dolnośląskie samorządy: Domaniów, Świdnica, Twardogóra, Zgorzelec, Kunice, Krotoszyce i Trzebnica.(PAP)

 

20.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE