Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Z dniem 20 marca 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. poz. 301) . Celem nowej regulacji jest doprecyzowanie obowiązujących uregulowań dotyczących funduszu sołeckiego oraz zwiększenie zaangażowania budżetu państwa we wspomaganiu tej formy budżetu partycypacyjnego, a tym samym zwiększenie zainteresowania tworzeniem funduszy sołeckich. Omawiana ustawa dostosowuje również istniejącą regulację prawną do ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. Nr 217, poz. 1427, ze zm.).

Nowa ustawa w znacznej mierze powiela regulację obowiązującej dotychczas ustawy z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420, ze zm.). W porównaniu z dotychczas obowiązującą ustawą zwiększony został o 10% zwrot wydatków wykonanych w ramach funduszu.

Zwrot ten wyniesie odpowiednio: 40%, 30% i 20% (w zależności od kwoty bazowej gminy). Zwrot w wysokości 20% wykonanych wydatków otrzymają gminy, w których kwota bazowa będzie większa od 120% i nie większa niż 200% średniej kwoty bazowej w kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami uchwała o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu znajdzie zastosowanie do kolejnych lat budżetowych następujących po roku, w którym została podjęta. Natomiast uchwała o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu będzie miała zastosowanie wyłącznie do roku budżetowego następującego po roku, w którym została podjęta.

Warto wspomnieć, że nowe przepisy umożliwiają składanie wniosków dotyczących realizacji wspólnych przedsięwzięć przez kilka sołectw. Dodatkowo ustawa określa szczegółowo postępowanie w przypadku odrzucenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego.

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. poz. 301)