Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Władze Mysłowic chcą wybudować cmentarz komunalny

Władze Mysłowic chcą wybudować cmentarz komunalny

11.08.17

Władze liczących ok. 75 tys. mieszkańców Mysłowic chcą wybudować cmentarz komunalny – na parafialnych nekropoliach w mieście brakuje już miejsc. Samorząd rozpoczął wieloletnią procedurę, zmierzającą do realizacji inwestycji.

articleImage: Władze Mysłowic chcą wybudować cmentarz komunalny fot. Thinkstock

„Miejska nekropolia w znacznym stopniu odciąży cmentarze parafialne, które już dzisiaj dysponują bardzo ograniczoną liczbą miejsc oraz umożliwi pochówek osób innego wyznania i niewierzących. Przyszły cmentarz powstałby przy ul. Obrzeżnej Zachodniej” - poinformowała w piątek rzeczniczka mysłowickiego magistratu Kamila Szal.

Zakładanie cmentarzy komunalnych to jedno z zadań własnych gminy. W Mysłowicach nie ma takiej nekropolii, co powoduje znaczne przeciążanie cmentarzy parafialnych oraz utrudnia pochówek osób o nieustalonej tożsamości i bezdomnych. Ponadto osoby, które nie chcą być pochowane na cmentarzu wyznaniowym zmuszone są do poszukiwania nekropolii poza granicami miasta.

„Nie możemy już dłużej czekać z realizacją tego zadnia, ponieważ staje się ono coraz bardziej palącym problemem. Na cmentarzach parafialnych po prostu nie ma miejsc” - podkreślił prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Pod budowę cmentarza miasto chciałoby przeznaczyć kilka hektarów pomiędzy ulicami Obrzeżną Zachodnią a Stadionową. Rozpoczęła się już procedura w sprawie uzyskania tzw. decyzji komunalizacyjnej, na mocy której ten teren stanie się formalnie własnością gminy. Teraz jest należy Skarbu Państwa, jest w zarządzie Lasów Państwowych.

Jednocześnie toczy się postępowanie związane z ustaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i badań geologicznych, które są niezbędne przy tego rodzaju inwestycji – dodała Szal. (PAP)

 

11.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE