Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wojewoda wielkopolski wnioskuje o kolejne środki dla poszkodowanych podczas orkanu

Wojewoda wielkopolski wnioskuje o kolejne środki dla poszkodowanych podczas orkanu

11.10.17

Wojewoda wielkopolski złożył w środę wniosek o kolejne pieniądze - prawie 233 tys. zł - dla poszkodowanych w wyniku orkanu Ksawery. Do tej pory wojewoda wystąpił już do szefa MSWiA łącznie o kwotę blisko 560 tys. zł.

articleImage: Wojewoda wielkopolski wnioskuje o kolejne środki dla poszkodowanych podczas orkanu fot. Thinkstock

Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube powiedział PAP, że w związku ze zgłaszanym zapotrzebowaniem kolejnych samorządów na wypłaty zasiłków celowych, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwrócił się w środę do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka z wnioskiem o kolejne środki - prawie 233 tys. zł.

Łączna pula środków, o jakie wystąpił dotychczas wojewoda to niemal 560 tys. zł. W poniedziałek minister Błaszczak podpisał wniosek wojewody o wypłatę pierwszych zasiłków dla ofiar orkanu na kwotę 123 tys. zł.

Jak zaznaczył Stube, w pomoc poszkodowanym wskutek orkanu zaangażowani są także urzędnicy Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z Poznania i delegatur urzędu. "Służą oni swoją pomocą pracownikom ośrodków pomocy społecznej, którzy przyjmują wnioski i bezpośrednio kontaktują się z poszkodowanymi rodzinami. Dotychczas urzędnicy odwiedzili m.in. Krzemieniew i Osieczną w powiecie leszczyńskim" – mówił Stube.

Jak tłumaczył, w trakcie tych spotkań inspektorzy z Wydziału Polityki Społecznej wyjaśniają m.in. procedury obowiązujące w przypadku usuwania skutków klęsk żywiołowych. "Urzędnicy są też w stałym kontakcie z ośrodkami pomocy w regionie i służą radą we wszystkich sprawach, które mogą budzić wątpliwość pracowników socjalnych" – podkreślił.

Zgodnie z wytycznymi MSWiA, poszkodowane osoby mogą otrzymać zasiłki celowe - w wysokości do 6 tys. zł. - na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Jeżeli konieczny będzie remont domu lub jego odbudowa, kwota zasiłków może wzrosnąć do nawet 200 tys. zł.

Wypłacane przez wojewodę zasiłki nie są pierwszą formą pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych. W sierpniu przez Wielkopolskę przetoczyła się nawałnica, która zniszczyła 5 tys. budynków, w tym 3,8 tys. mieszkalnych. Wojewoda przekazał poszkodowanym blisko 34 mln zł. (PAP)

 

11.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE