Strona główna » Wiadomości » Aktualności » WRDS pozostaną w gestii marszałków

WRDS pozostaną w gestii marszałków

24.01.17

Organizacja prac Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (WRDS) pozostanie w gestii marszałków województw. Po dyskusji z partnerami społecznymi resort rodziny i pracy zrezygnował z przygotowania nowelizacji ustawy, która miała przenieść Rady w kompetencje wojewodów.

articleImage: WRDS pozostaną w gestii marszałków fot. Thinkstock

"W tej chwili nowelizacja (ustawy o Radzie Dialogu Społecznego – PAP) nie jest przewidywana. Zobaczymy; za nami pierwszy okres, gdzie było dużo narzekania ze strony WRDS, że brakuje środków na funkcjonowanie, odbyła się dyskusja. W tej chwili czekamy, czy w następnym roku pod auspicjami marszałków województw nie będzie problemów" – powiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Dodał, że jeżeli partnerzy społeczni wystąpią z taką inicjatywą, możliwy będzie powrót do projektu stosownej nowelizacji przepisów.

"Jeżeli będą problemy, będziemy szukać rozwiązań, ale to jest ustawa, nad którą pracowali partnerzy społeczni. Jeżeli taka będzie wola partnerów społecznych to taką decyzję (o nowelizacji ustawy – PAP) podejmiemy" – zapewnił Szwed, który uczestniczył w poniedziałek w Katowicach w konferencji z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia.

Wiceminister przypomniał, że inicjatywa przeniesienia kompetencji dotyczących dialogu społecznego w regionach z samorządu województwa do terenowej administracji rządowej była propozycją związkowców, natomiast w toku publicznej dyskusji na ten temat partnerzy społeczni zmienili zdanie.

"Jeżeli jest taka wola, żeby to utrzymać w obecnej postaci, to jak najbardziej tak" – podsumował Szwed.

Jego zdaniem w kwestii dialogu społecznego "zawsze jest coś do poprawienia", jednak – jak ocenił – w obecnej formule, kiedy na szczeblu krajowym działa Rada Dialogu Społecznego, a w regionach rady wojewódzkie, jest "zdecydowanie lepiej", a "przy stole są wszystkie strony, które uczestniczą w dialogu – związki zawodowe, pracodawcy i strona rządowa".

"Pierwszy rok działania dialogu pod nową ustawą o Radzie Dialogu Społecznego mogę ocenić bardzo pozytywnie; zawsze jest możliwość poprawy, lepszych, skuteczniejszych metod, ale kierunek jest dobry. Oczywiście do dialogu potrzebne są strony i dobra wola, bo żadna ustawa nie pomoże, jeżeli nie będzie dobrej woli stron, żeby się porozumiewać" – ocenił wiceminister.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego została przyjęta przez Sejm 24 lipca 2015 r. Rada, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców oraz rządu, zastąpiła dawną komisję trójstronną, a w regionach - wojewódzkie komisje dialogu społecznego, które działały wcześniej przy wojewodach. Zmiana miała wtedy - jak tłumaczono - oddzielić dialog społeczny na szczeblu centralnym i regionalnym od administracji rządowej. (PAP)

24.01.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE