Prace budowlane na wrocławskim stadionie zakończyły się na początku maja, a 26 kwietnia wydane zostało bezterminowe pozwolenie na użytkowanie obiektu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 11 maja stadion został przejęty przez UEFA. Na piłkarskiej arenie prowadzone są jeszcze obecnie prace zlecone przez piłkarską federację, m.in. montaż okablowanie na potrzeby transmisji telewizyjnych.

Zakończyły się już natomiast prace przy montażu oświetlenia wokół stadionu. Nie obeszło się jednak bez kłopotów. Jeszcze w połowie maja istniała groźba, że iluminacja nie zostanie zamontowana przed rozpoczęciem turnieju. Wszystko przez to, że firma dostarczająca lampy wstrzymała dostawy, po tym jak nie zapłacił jej jeden z podwykonawców areny. Ostatecznie jednak montaż oświetlenia został dokończony, a test całości iluminacji zaplanowano na ten tydzień.

W ciągu najbliższych kilku dni zakończą się także prace przy zabezpieczaniu wielkiego wykopu pod planowane centrum handlowe przy nowym stadionie. Ściany wykopu zostały już zabezpieczone specjalnymi przyporami, teren wyrównano, uporządkowano, a obecnie kończy się montaż ogrodzenia. Ostatnim elementem, który zostanie zrealizowany tuż przed rozpoczęciem Euro 2012, będzie rozłożenie banneru o wielkości 100 m na 100 m, na którym znajdzie się logo UEFA i Euro 2012 oraz napis Wrocław.

Kończą się także prace remontowe na Dworcu Głównym PKP. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, otwarcie dworca dla podróżnych planowane jest na 1 czerwca. „Obecnie na budowie pracuje jeszcze ok. 1300 osób, ale zajmują się one głownie pracami wykończeniowymi. Planujemy, że 1 czerwca do dyspozycji podróżnych oddane zostaną perony, tunele, parking i hol główny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami niedostępne pozostaną pomieszczenia komercyjne na piętrze i miejsca, w których prowadzone są jeszcze prace konserwatorskie” – tłumaczył rzecznik.

Całkowicie gotowy na przyjęcie pasażerów jest nowy terminal wrocławskiego lotniska. Pod koniec maja służbę na lotnisku rozpoczęły dwa nowoczesne wozy strażackie. Ich zakup był jednym z ostatnich elementów przygotowań lotniska do turnieju. Obecnie w jednostce lotniskowej straży pożarnej pracuje 36 strażaków, którzy mają do swojej dyspozycji pięć wozów gaśniczych. Na czas trwania Euro liczba pracowników zostanie podwojona.

Zakończyły się już także wszystkie najważniejsze inwestycje drogowe związane z organizacją turnieju. Gotowe są już m.in. przebudowane ulice wokół stadionu i linia tramwajowa na osiedle Kozanów, sąsiadujące ze stadionem. Prace porządkowe wokół piłkarskiej areny będą prowadzone do rozpoczęcia mistrzostw. W planach jest m.in. oczyszczenie z grafiti zintegrowanego węzła przesiadkowego przy ul. Lotniczej, który sąsiaduje ze stadionem.

Kluczową inwestycją z punktu widzenia organizacji imprezy było otwarcie w 2011 r. Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Obwodnica łączy autostradę A4 na wysokości Bielan Wrocławskich z drogą krajową nr 8 w Długołęce, komunikując autostradę z wrocławskim lotniskiem oraz stadionem piłkarskim.

Na czas Euro uruchomione zostaną dodatkowe połączenia kolejowe na trasie Dworzec Główny – stadion miejski. Trzy pociągi będą kursowały trzy godziny przed meczem i dwie po meczu. Zostaną uruchomione również dodatkowe połączenia autobusowe i tramwajowe. Na potrzeby komunikacji miejskiej na ulicach prowadzących do stadionu wydzielone zostaną osobne pasy ruchu. W mieście pojawiły się już także pierwsze bannery i dodatkowe oznakowania prowadzące na stadion oraz promujące Euro 2012.

W czasie turnieju kibicom, turystom, dziennikarzom, ale także mieszkańcom pomagała będzie grupa 650 wolontariuszy miejskich. Wolontariusze pojawią się w sumie w ponad 60 miejscach na terenie Wrocławia, m.in. na lotnisku, dworcu kolejowym, przy węzłach przesiadkowych, w szpitalach, strefach kibica i przy parkingach. Ich zadaniem będzie udzielanie informacji nt. komunikacji czy topografii miasta. W sumie do udziału w programie zgłosiło się blisko 1700 chętnych, spośród których 900 osób zostało zaproszonych na rozmowy kwalifikacyjne. Ostatecznie wybrano grupę 650 wolontariuszy, wśród których ok. 65 proc. stanowią kobiety. Najstarszy ochotnik ma 67, a najmłodszy 18 lat. W całej grupie jest także 29 cudzoziemców m.in. z Turcji, Czech, Niemiec, Australii, Kanady, Hiszpanii, a nawet z Ghany. Wśród wolontariuszy jest grupa 20 niepełnosprawnych.

24 maja rozpoczęła się budowa wrocławskiej Strefy Kibica, która obejmować będzie Rynek, Plac Solny oraz część ulic Świdnickiej i Oławskiej. Będzie ona mogła pomieścić 30 tys. osób, a zostanie otwarta 8 czerwca o godzinie 15. Do budowy Strefy Kibica zostanie zużytych m.in. 300 ton stali, 30 km przewodów oraz około 3 km ogrodzeń. Jej obszar zostanie ogrodzony płotem o wysokości od 1,2 do 2,2 m.

Na trzech wielkich telebimach wewnątrz Strefy transmitowane będą wszystkie mecze turnieju. Znajdą się w niej również punkty gastronomiczne, obszary wydzielone dla VIP-ów i mediów oraz punkt pomocy medycznej. Oprócz transmisji meczów, przez cały turniej w Strefie będą się odbywać koncerty, zabawy i konkursy. Głównym wydarzeniem ma być zaplanowany na 25 czerwca koncert brytyjskiej grupy Duran Duran.

Z kolei 16 czerwca, tuż przed meczem Polska - Czechy, w Strefie Kibica wystąpi Ewa Farna, artystka popularna w obu krajach. 20 czerwca podczas koncertu Strefa dla Kobiet wystąpią m.in. Kasia Kowalska i Patrycja Markowska. Odbędzie się również koncert "Strefa Młoda Duchem", na którym wystąpią Maryla Rodowicz, Ewa Bem i zespół Kombi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu Duran Duran, będzie bezpłatny. Strefa będzie działać do 1 lipca, a koszt jej organizacji to około 7 mln zł.(PAP)

mic/ woj/