Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Jeden z mieszkańców zwrócił się do dyrektora szpitala o udostępnienie mu informacji w postaci protokołów pokontrolnych szpitala.

W odpowiedzi otrzymał tylko część protokołów, a w tych, które zostały mu udostępnione zanonimizowane zostały dane pracowników szpitala. Dyrektor szpitala tłumaczył, iż dane lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych zostały zanonimizowane, ponieważ osoby te pełnią funkcje usługowe.

WSA nie zgodził się z takim wyjaśnieniem.

Sąd przypomniał, iż lekarze i pielęgniarki mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 217 ze zm.) po wpisaniu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Rejestr ten jest jawny i dostępny do wglądu dla osób trzecich.

Zatem lekarze i pielęgniarki, niebędący funkcjonariuszami publicznymi, ale podlegający wpisowi do właściwego rejestru, nie mogą korzystać z ochrony danych w nim zawartych, w szczególności dotyczy to imienia i nazwiska. W takim też zakresie prawo do prywatności jest - zdaniem sądu - wyłączone.

WSA uznał, że dyrektor szpitala powinien ustalić czy zanonimizowane dane personalne dotyczą lekarzy i pielęgniarek bądź też innych pracowników podlegających wpisowi do właściwego rejestru, a następnie winien udostępnić protokoły pokontrolne bez uprzedniej anonimizacji ich imion i nazwisk, chyba, że w przypadku tych osób zachodziłyby inne przesłanki wykluczające ich ujawnienie.

W takiej sytuacji dyrektor powinien podjąć rozstrzygnięcie w odpowiednim trybie, wydając decyzję administracyjną – orzekł WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 30 października 2014 r., sygn. akt II SAB/Łd 129/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.