Skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności uchwały zarządu powiatu w sprawie zatwierdzenia konkursu na stanowisko dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Wyjaśniła, że w odpowiedzi na ogłoszony konkurs na dyrektora poradni przedstawiła swoją ofertę. Zawierała ona dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań do zajmowania tego stanowiska stawiane kandydatom i wymienione w ogłoszeniu.

Komisja konkursowa podjęła jednak uchwałę o niedopuszczeniu jej do udziału, z uwagi na brak kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówce tego typu. Skarżąca nie dopełniła bowiem formalności: nie przedstawiła prawidłowych poświadczeń dowodu osobistego, dokumentów potwierdzających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w poradni oraz karty oceny pracy nauczyciela.

W ocenie skarżącej, komisja konkursowa powinna wezwać ją do przedstawienia oryginałów dokumentów, ewentualnie poprosić o ich prawidłowe poświadczenie na miejscu i w konsekwencji dopuścić do udziału w konkursie. Skarżąca wezwała zatem powiat do usunięcia naruszenia prawa, poprzez ponowne zorganizowanie konkursu na dyrektora poradni.



Jednocześnie zwróciła się do kuratorium o wydanie opinii w sprawie możliwości zajmowania przez nią stanowiska nauczyciela w poradni tego typu, i taką korzystną opinię dla siebie uzyskała. Starosta nie znalazł jednak podstaw do uwzględnienia wniosku o ponowne przeprowadzenie konkursu, wskazując, że zgodnie z art. 36a ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu, nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora.

Formalizm postępowania wyklucza usuwanie braków oferty

Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi nie uwzględnił. Odwołując się do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej, wskazał że procedura wyłaniania najlepszego kandydata do objęcia stanowiska dyrektora ma charakter sformalizowany i nie przewiduje możliwości uzupełniania złożonych ofert, które powinny być kompletne i poddawać się ocenie. Wstępne badanie ofert odbywa się bez udziału kandydatów i na tym etapie przeprowadzana jest weryfikacja złożonych ofert pod względem ich formalnej poprawności i kompletności.

Zgodnie zatem z § 4 rozporządzenia komisja odmawia dopuszczenia kandydata do udziału w postępowaniu konkursowym m.in. jeżeli jego oferta nie zawiera wszystkich dokumentów wskazanych w ogłoszeniu konkursu. Sąd podkreślił, że do postępowania konkursowego nie mają zastosowania przepisy k.p.a., co oznacza, że na tym etapie postępowania komisja nie może wzywać kandydata do uzupełnienia oferty. Tej oceny nie zmienia przewidziana w rozporządzeniu możliwość zażądania przez organ od kandydata, aby przedłożył oryginały złożonych dokumentów. Żądanie to bowiem ma na celu sprawdzenie prawidłowo potwierdzonych za zgodność z oryginałem dokumentów, a nie uzupełnienie oferty, która nie zawierała dokumentów przygotowanych zgodnie z wytycznymi zawartymi w ogłoszeniu i rozporządzeniu.

Na marginesie Sąd zauważył, że prawidłowości decyzji komisji konkursowej o niedopuszczeniu skarżącej do udziału w konkursie nie podważa korzystna dla skarżącej opinia kuratorium o uprawnieniu do piastowania stanowiska, o które się ubiegała.
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 grudnia 2017 r. II SA/Sz 1128/17.