Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » WSA uchylił decyzję ministra sportu ws. zwrotu przez Kraków dotacji

WSA uchylił decyzję ministra sportu ws. zwrotu przez Kraków dotacji

06.12.17

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra sportu i turystyki sprzed trzech lat ws. zwrotu pierwszej transzy dotacji, jaką Kraków otrzymał podczas starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 - podało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa. Wyrok nie jest prawomocny.

articleImage: WSA uchylił decyzję ministra sportu ws. zwrotu przez Kraków dotacji fot. Thinkstock

Chodzi o kwotę 3 mln 970 tys. zł.

"Wiedzieliśmy, że tak będzie. Tak wynikało z umowy zawartej z ministerstwem i obowiązujących przepisów" – powiedział PAP prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że po uprawomocnieniu się wyroku miasto będzie domagać się od ministerstwa sportu i turystyki zwrotu kwoty objętej wyrokiem.

Idea organizacji w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 pojawiła się w czerwcu 2012 r. Jej inicjatorami były małopolskie samorządy, Polski Komitet Olimpijski oraz Słowacki Komitet Olimpijski.

10 maja 2013 r. Sejm RP przyjął uchwałę popierającą ubieganie się przez Kraków o rolę gospodarza ZIO 2022. W marcu 2014 r. minister sportu i turystyki przekazał miastu 3 mln 970 tys. zł - pierwszą transzę dotacji na proces ubiegania się o organizację igrzysk.

Jednak wiosną 2014 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego w sprawie igrzysk. Odbyło się ono 25 maja 2014 r. - 69,72 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko temu, by ta impreza sportowa odbyła się w Krakowie i Małopolsce.

W ślad za wynikiem referendum Kraków zrezygnował z dalszych starań, a minister sportu zażądał zwrotu dotacji. Miasto oddało kwotę wraz z odsetkami, ale jednocześnie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję ministra.

Starania o ZIO kosztowały w ciągu dwóch lat ok. 10,8 mln zł, a wliczając w to wkład rzeczowy poszczególnych jednostek samorządów ok. 11,3 mln zł.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

06.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE