Rada gminy ustaliła zasady korzystania z cmentarzy komunalnych. Wprowadziła między innymi obowiązek uiszczania opłat za korzystanie z cmentarzy według stawek ustalonych zarządzeniem wójta.

Prokurator zaskarżył ten zapis uchwały.

Uznał bowiem, iż organ wykonawczy gminy nie ma samoistnego prawa do ustalania opłat i cen za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej lub za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, chyba że przepis ustawy wyraźnie taką możliwość mu przyznaje.

WSA zgodził się ze stanowiskiem prokuratora.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd zwrócił uwagę, iż zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 573) jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wysokości cen i opłat albo o sposobie ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego.

Nie ulega zatem wątpliwości, że zasady odpłatności za korzystanie z cmentarzy położonych na terenie gminy, względnie upoważnienie do ustalenia tych opłat przez organ wykonawczy powinny zostać uregulowane uchwałą rady miejskiej, jednakże nie w uchwale regulującej zasady i tryb korzystania z cmentarza.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 8 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Go 43/17, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów