Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wyludnianie może doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów

Wyludnianie może doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów

13.02.18

- W nieodległej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z rosnącą liczbą peryferyjnych gmin, które zamieszkiwać będą głównie starsze osoby – alarmuje prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej. W 2016 roku tylko w 107 polskich gminach osób w wieku 65+ było więcej niż 20 proc.

articleImage: Wyludnianie może doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów fot. Thinkstock

Według prognoz, w 2030 roku takich gmin będzie aż 1664.

Zdaniem Józefiny Hrynkiewicz taki stan rzeczy będzie wymuszał m.in. dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych, a także przemodelowanie systemu opieki zdrowotnej. Wyludnianie niektórych gmin może też doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów – podkreśliła, prezentując najnowszy raport demograficzny za lata 2016-2017.

Komitet Społeczny Rady Ministrów zajął się na swym drugim posiedzeniu wyzwaniami demograficznymi.

Jak wynika z komunikatu CIR, według wstępnych danych GUS w 2017 roku urodziło się 403 tys. dzieci. To więcej niż rok i dwa lata temu o odpowiednio 20 i 33 tysiące. Wynik ten jest też aż o 57 tys. lepszy niż prognozowano. W 2016 roku tylko w 107 polskich gminach osób w wieku 65+ było więcej niż 20 proc. Według prognoz, w 2030 roku takich gmin będzie aż 1664 – to ponad 15 razy więcej.

Prognozy wskazują, że wiele gmin położonych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce, na Pomorzu Zachodnim oraz obszarach górskich południowo-zachodniej Polski, znajdzie się w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej odpływem młodych ludzi.

Skutkiem tego będzie przewaga zgonów nad urodzeniami i starzenie się społeczeństwa. GUS alarmuje, że takie zmiany będą w najbliższych latach wpływać na pogłębianie się podziału kraju na „centra” i „peryferia”. Wyzwaniem jest jednak nie tylko zachęcenie Polaków do powiększania rodzin, ale także poprawa i wyrównanie poziomu życia w poszczególnych gminach oraz inicjowanie rozwiązań ułatwiających łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych.

W trakcie posiedzenia Komitetu ustalono powołanie zespołu ds. strategii polityki społecznej. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie Strategii polityki społecznej na lata 2020-2030. Do zespołu zostaną zaproszeni przedstawiciele ministerstw, organizacji pozarządowych, samorządów oraz eksperci.

Szczególnie ważnym założeniem prac zespołu jest wsłuchanie się w potrzeby społeczności lokalnych. Do zadań Zespołu ds. strategii polityki społecznej należy także identyfikacja najlepszych rozwiązań prorodzinnych wprowadzanych przez społeczności lokalne i zbadanie możliwości ich wdrażania w innych regionach.

Rządowa Rada Ludnościowa jest organem doradczym Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących zagadnień demograficznych i polityki ludnościowej.
Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] Bogdan Dolnicki

Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE