Samorządowy zakład budżetowy miasta zatrudnia 35 pracowników.

Tworzy ZFŚS, z którego wypłacane jest świadczenie tzw. "wczasy pod gruszą".

Czy samorządowy zakład budżetowy miasta zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia urlopowego, zgodnie z art. 172 k.p.?

Czy jeżeli pracownik będąc na urlopie nie wykonuje pracy w porze nocnej, należy liczyć wynagrodzenie zgodnie z art. 172 k.p.?

Odpowiedź


Wynagrodzenie urlopowe należy wypłacić niezależnie od dofinansowania wypoczynku (wczasy pod gruszą). W wynagrodzeniu urlopowym należy uwzględnić wynagrodzenie za pracę w porze nocnej wypłacone w 3 lub 12 miesiącach poprzedzających miesiąc urlopu, nawet jeśli w okresie urlopu pracownik by nie pracował w nocy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Wynagrodzenie wypłacane na podstawie powyższego przepisu nazywane jest wynagrodzeniem urlopowym – jest ono wypłacane niezależnie od innych świadczeń przysługujących z tytułu urlopu. Innymi słowy, nawet jeżeli pracownik otrzyma dofinansowanie wypoczynku (np. wczasy pod gruszą lub świadczenie urlopowe), to niezależnie od tego należy wypłacić wynagrodzenie urlopowe.

Wynagrodzenie za godziny nocne zaliczane są do zmiennych składników wynagrodzeniowych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.). W myśl § 8 tego rozporządzenia zmienne składniki uwzględnia się z 3 miesięcy, a w przypadku znacznego wahania się wynagrodzeń – z 12 miesięcy. Fakt, że za czas urlopu pracownik nie otrzymałby danego składnika nie ma przy tym znaczenia – inaczej będzie tylko w przypadku, gdy dane świadczenie przestanie pracownikowi przysługiwać (np. w wyniku zmiany regulaminu wynagradzania).