Pracownik zatrudniony w jednostce organizacyjnej samorządu terytorialnego planuje zmienić pracę. Rozwiązanie stosunku pracy następuje w drodze porozumienia pracodawców. Akta osobowe pracownika należy przekazać do jednostki przejmującej pracownika.

Czy jednostka ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy?

Odpowiedź 

  W sytuacji korzystania z instytucji przeniesienia pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce samorządu terytorialnego, o którym mowa w art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych , nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Brak zatem podstaw do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie bowiem z treścią art. 97 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. pracodawca obowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy jedynie w przypadku bądź rozwiązania, bądź wygaśnięcia stosunku pracy. We wskazanych okolicznościach istnieje jedynie obowiązek przekazania jednostce przejmującej pracownika całej dokumentacji prowadzonej w związku z jego stosunkiem pracy, w tym również jego akt osobowych (art. 22 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych ).

Treść art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi podstawę przeniesienia pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, do pracy w innej jednostce samorządu terytorialnego (wskazanej w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych ) w tej samej lub innej miejscowości. Przeniesienie takie może się odbyć na wniosek tego pracownika bądź przynajmniej za jego zgodą (art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych ). Zastosowanie tej instytucji jest dopuszczalne, o ile nie narusza ważnego interesu jednostki dotychczas zatrudniającej tego pracownika oraz po stronie jednostki przejmującej występują ważne potrzeby uzasadniające przeniesienie pracownika (art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych ). W świetle art. 22 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych pracownik samorządowy jest przenoszony do pracy w innej jednostce na mocy porozumienia pracodawców. Ustawodawca nie zawiera w treści powyższych regulacji wskazania, iż dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Formułuje jedynie wymóg przekazania jednostce przejmującej pracownika samorządowego jego akt osobowych wraz z pozostałą dokumentacją prowadzoną w sprawach wynikających ze stosunku pracy. Brak zatem podstaw do wystawienia przenoszonemu pracownikowi świadectwa pracy. W myśl art. 97 § 1 k.p. obowiązek taki istnieje jedynie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.

Już na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów prawnych statuujących sytuację prawną pracownika samorządowego (art. 7a ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.) istniały wątpliwości co do konsekwencji zastosowania przeniesienia pracownika samorządowego. Brak było jednak jednoznacznego wskazania w zakresie obowiązku przekazania dokumentacji przenoszonego pracownika. Aktualne regulacje prawne nie pozostawiają w tej materii wątpliwości i zachowana zostaje ciągłość stosunku pracy pracownika samorządowego, wobec którego zastosowano instytucję przeniesienia, o której mowa w art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych .


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)