Czy w przypadku usług opiekuńczych konieczny jest wywiad alimentacyjny wobec członków rodziny pokrywających częściowy koszt usług?
Członek rodziny wyraża zgodę na pokrywanie tych kosztów.

Odpowiedź


Tak. Ustalenia dotyczące możliwości lub nie sprawowania opieki nad osobą wnioskującą winny zostać dokonane w formie wywiadu środowiskowego.

Uzasadnienie

W myśl art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – dalej u.p.s. decyzję administracyjną o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia, z wyjątkiem decyzji o odmowie przyznania biletu kredytowanego oraz decyzji w sprawach cudzoziemców, o których mowa w art. 5a u.p.s., wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
O przyznaniu usług opiekuńczych stanowi art. 50 u.p.s.

W orzecznictwie można znaleźć stanowisko, że decyzja o przyznaniu określonego rodzaju usług opiekuńczych musi być poprzedzona dokładnym ustaleniem sytuacji osoby ubiegającej się o przyznanie usług, w szczególności jej stanu zdrowia, potrzeb i sytuacji życiowej. Temu celowi służy właśnie wywiad środowiskowy (zob. wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 lipca 2007 r., II SA/Lu 925/06).

Poziom odpłatności przyznany za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze winien być wszechstronnie rozważony w kontekście ustalonej w sposób wyczerpujący sytuacji dochodowej, rodzinnej i zdrowotnej rodziny strony – wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 marca 2010 r., IV SA/Wr 525/09.

Nie można odmówić wsparcia w postaci usług opiekuńczych tylko dlatego, że osoba wymagająca opieki ma rodzinę. Należy zbadać czy członkowie rodziny mają możliwości (finansowe, zdrowotne, lokalowe) do sprawowania opieki.

Nawet jeżeli możliwości takie istnieją, należy rozważyć przyznanie usług opiekuńczych z obciążeniem ich kosztami członków rodziny. Odpłatność usług opiekuńczych pozwala objąć tą formą pomocy wszystkich potrzebujących, także osoby będące w dobrej sytuacji materialnej. Ustalenia dotyczące możliwości lub nie sprawowania opieki nad osobą wnioskującą przez jej dzieci winny zostać dokonane w formie wywiadu środowiskowego – wyrok WSA w Warszawie z 19 sierpnia 2010 r., I SA/Wa 961/10.


Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.