Starosta zobowiązał właściciela nieruchomości do udostępnienia jego działki, w celu wymiany istniejącego drewnianego słupa energetycznego na nowy wykonany z żerdzi strunobetonowej.

Słup został zakwalifikowany do wymiany z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia osób i zwierząt przebywających w pobliżu linii.

Właściciel działki złożył odwołanie od decyzji.

Podkreślił, iż wyraził zgodę na wymianę słupa pod warunkiem wymiany trzech słupów znajdujących się w tej samej linii. Dodatkowo zażądał uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 10.000 zł.

Spółka energetyczna wyjaśniła, że nie ma przeszkód technicznych dla przebudowy urządzeń zgodnie z wnioskiem skarżącego, ale negocjacje w tym zakresie nie doszły do skutku z uwagi na roszczenia finansowe właściciela działki.

Sprawa zakończyła się w sądzie administracyjnym.

WSA przypomniał, iż niemożność uzyskania zgody właściciela oznacza stan, gdy w ogóle nie odpowiedział on na zaproszenie do rokowań, sprzeciwił się wyrażaniu zgody albo też strony postawiły sobie wzajemnie takie warunki, że uznały je za niemożliwe do przyjęcia.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W rozpatrywanej sprawie nie można mówić o wyrażeniu przez właściciela nieruchomości zgody na jej zajęcie, w celu remontu słupa energetycznego.

Właściciel nieruchomości z jednej strony bowiem wyrażał zgodę na wymianę słupa, z drugiej jednak formułował warunki tej zgody w postaci wymiany dodatkowego słupa połączonej z roszczeniami finansowymi, które nie były możliwe do zaakceptowania przez inwestora.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 18 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 755/15, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów