Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Zagospodarowanie zalewu Bagry z największym poparciem w krakowskim budżecie obywatelskim

Zagospodarowanie zalewu Bagry z największym poparciem w krakowskim budżecie obywatelskim

12.07.17

Projekt dotyczący zagospodarowania terenów wokół zalewu Bagry zebrał najwięcej głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Do głosowania zakwalifikowano 319 projektów. Frekwencja była niższa niż w poprzednich edycjach i wyniosła 5 proc.

articleImage: Zagospodarowanie zalewu Bagry z największym poparciem w krakowskim budżecie obywatelskim fot. Thinkstock

Czwarta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała kwotą 10 mln zł na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 145 tys. zł na przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach. Zakwalifikowano do niej 319 propozycji mieszkańców: 111 dotyczących zadań ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych.

Najwięcej głosów, ponad 13 tys. zyskał projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, który zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu, tak by mógł on służyć krakowianom do celów rekreacyjno-wypoczynkowych przez cały rok. Projekt przewiduje budowę ciągu pieszego od plaży do kładki nad torami kolejowymi, małej architektury, oświetlenia, toalet, przebieralni, a także zorganizowanie bezpiecznego kąpieliska wraz z niezbędną infrastrukturą, miejsc postojowych oraz wybiegu dla psów. Być może w okresie zimowym zostanie tam uruchomione lodowisko. Do realizacji tych planów potrzebne jest 3 mln zł.

Kolejne w rankingu projektów ogólnomiejskich były: „100 drzew dla każdej dzielnicy!” oraz „Łączymy Parki Krakowa – z dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa”.

W poszczególnych dzielnicach wygrywały projekty dotyczące m.in. instalowania ławek do odpoczynku (dzielnica I), budowy ogólnodostępnego placu zabaw przy Gimnazjum nr 7 (dzielnica II), urządzenia ogrodu pochłaniającego zanieczyszczenia (dzielnice III i XII) czy nasadzeń drzew (dzielnice IV i V).

W dzielnicy VI najwięcej głosów zebrał projekt budowy bezpiecznego chodnika na ul. Balickiej. W dzielnicy VII wygrał projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach, a w dzielnicy VIII pierwsze miejsce przypadło projektowi „Zielona Aleja Twardowskiego”. Mieszkańcy dzielnicy IX zdecydowali się na projekt łączący rekreację, edukację i integrację w Parku Solvay.

W dzielnicy X mieszkańcom najbardziej spodobał się projekt dotyczący remontu chodnika przy ul. Taklińskiego. Liderem w dzielnicy XI okazała się minisiłownia na otwartym powietrzu na os. Piaski Nowe, w dzielnicy XIII zwyciężył projekt dotyczący ratowników WOPR nad Bagrami, a dzielnice XIV i XV postawiły na zieleń w Lasku Łęgowskim i Parku Oświecenia.

Dzielnica XVII wybrała budowę chodnika w okolicy Zielonego Skweru Staw Dworski, a dzielnica XVIII – projekt zakładający wymianę obecnego oświetlenia ulicznego na oprawy LED.

Zdaniem Andrzeja Kuliga, zastępcy prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, wyniki głosowania potwierdzają ogólną tendencję, która utrzymuje się od dwóch lat: wygrywają projekty zielone, tuż za nimi są projekty infrastrukturalne, sportowe i te dotyczące zdrowia.

Organizatorzy głosowania podkreślili, że podane we wtorek wyniki głosowania to lista rankingowa projektów wraz z liczbą punktów, które każdy z nich otrzymał. Ostateczna lista zadań do realizacji w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostanie podana do publicznej wiadomości do 31 lipca, po podpisaniu przez prezydenta miasta zarządzenia w sprawie zatwierdzenia listy zadań o charakterze ogólnomiejskim oraz po podjęciu przez wszystkie rady dzielnic stosownych uchwał.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział ponad 32 tys. krakowian, co dało frekwencję na poziomie 5 proc. uprawnionych do głosowania. Było to mniej niż przed rokiem, kiedy zagłosowało ponad 44 tys. osób i przed dwoma laty – wtedy głos oddało 50 tys. mieszkańców miasta.

Blisko 26 proc. głosów oddanych na kartach do głosowania okazało się nieważnych. Główne przyczyny to brak imienia lub nazwiska, niewskazanie dzielnicy, nieprawidłowy pesel, nieprawidłowy numer projektu.

Do tej pory zrealizowano ponad 150 projektów zgłoszonych w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego. Nie udało się sfinalizować jeszcze dwóch zadań z 2014 r., kilkunastu z 2015 r.; spośród zgłoszonych w zeszłym roku zrealizowano ok. 1/3.(PAP)

 

12.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE