Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .


Strona w okresie zasiłkowym 2013/2014 pobiera zasiłek rodzinny na dziecko. W marcu 2014 r. do organu wpływa pismo, informujące, iż ww. strona wraz z dzieckiem od dnia 28 lutego 2014 r. przebywa w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

W związku z powyższym czy tutejszy organ (z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania matki i dziecka) winien wszcząć postępowanie w sprawie uchylenia świadczeń rodzinnych i po uchyleniu przekazać kserokopie dokumentacji do nowego organu właściwego ze względu na przebywanie w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, czy też tutejszy organ winien nadal wypłacać stronie świadczenia (mimo zmiany miejsca zamieszkania przez stronę i dziecko)?


Odpowiedź

O ile strona spełnia pozostałe przesłanki zasiłek rodzinny przysługuje i winien zostać nadal wypłacany przez organ właściwy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.) - dalej u.ś.r., zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:
1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2) opiekunowi faktycznemu dziecka;
3) osobie uczącej się.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek rodzinny przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 539,00 zł. Jednocześnie ustawodawca zdecydował, iż w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623,00 zł. W tym miejscu należy wskazać, iż powyższy przepis nie stawia wymogu, aby owym dzieckiem legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności było dziecko, na które rodzic ubiega się o zasiłek rodzinny.

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się.

Od samego początku pojęcie organu właściwego pozostaje niezmienione. Zgodnie z art. 3 pkt 11 u.ś.r., pojęcie organu właściwego oznacza wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne. Zgodnie z art. 23 ust. 5 u.ś.r. do kompetencji ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego należy określenie, w drodze rozporządzenia, sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych, wstrzymywania lub zawieszenia wypłaty tych świadczeń, a także sposobu ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz wzorów między innymi wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, zaświadczenia z urzędu skarbowego, oświadczeń o dochodach rodziny, w tym oświadczeń osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oraz innych oświadczeń i dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych.

W przedmiotowym przykładzie, ze względu na charakter instytucji ciężko przyjąć, iż strona przebywa tam z zamiarem stałego pobytu. Póki zatem nie ma oświadczenia strony o zmianie miejsca zamieszkania póty organ dotychczasowy może nadal realizować swoją decyzję.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .