Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.


Gdzie należy złożyć informację o zmianie formy opodatkowania w danym roku?

Czy informację składamy do urzędu skarbowego, czy do urzędu gminy aktualizując CEIDG?

Kto ponosi odpowiedzialność, jeżeli zgodnie z przepisami poinformowałem o zmianie formy opodatkowania w urzędzie gminy 20 stycznia, a urzędnik z opóźnieniem powiadomił urząd skarbowy?

Odpowiedź

Zgłoszenia zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym można dokonać za pośrednictwem urzędu gminy składając wniosek o zmianę wpisu w CEIDG (pkt 18 formularza). Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek w wymaganym przepisami terminie, nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia powstałe bez jego winy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 za późn. zm.) - dalej u.s.d.g., wniosek o wpis do CEIDG może być również złożony na właściwym formularzu w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy:
1) osobiście albo
2) wysłany listem poleconym.

Organ gminy przekształca wniosek na formę dokumentu elektronicznego, opatruje go podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, albo podpisuje podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisuje w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby przesyłającej wniosek oraz czasu jego przesłania i przesyła go do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania.

W przypadku gdy czynności związane z tym przekształceniem wykonują upoważnieni pracownicy, organ gminy jest obowiązany niezwłocznie przekazywać do CEIDG imiona i nazwiska tych osób (art. 26 ust. 4 i 4a u.s.d.g.).

Przy czym, wpisem do CEIDG jest również wykreślenie albo zmiana wpisu, a przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych (art. 25 ust. 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 u.s.d.g.).

Integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG jest żądanie m.in. przyjęcia oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (art. 25 ust. 5 pkt 4 u.s.d.g.).
Obowiązek zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego wyboru lub zmiany formy opodatkowania (m.in. do 20 stycznia następnego roku) przewidują też przepisy podatkowe.

Oznacza to, że podatnik może zgłosić zmianę formy opodatkowania na dwa sposoby:
1) za pośrednictwem gminy (składając wniosek o zmianę wpisu w pkt 18 formularza CEIDG zaznaczając wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym),
2) do urzędu skarbowego.
Po złożeniu wniosku do CEIDG odpowiednich czynności formalnych powinni dokonywać odpowiednie organy, tj.:
1) urzędy gminy weryfikując prawidłowość złożonych wniosków na zasadach określonych w art. 27 u.s.d.g.,
2) CEIDG ma obowiązek przekazać dane m.in. do urzędu skarbowego nie później, niż w dniu roboczym następującym po dokonaniu wpisu (art. 28 u.s.d.g.).

Oznacza to, że przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności jeśli złoży wniosek zgodnie z powołanymi wyżej przepisami.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.