Gminny zakład komunalny wystąpił do starosty z wnioskiem o zmianę posiadanej decyzji-pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody z ujęcia głębinowego w zakresie ilości pobieranej wody (zwiększenie poboru wody w związku z rozbudową sieci wodociągowej).

Będąca w posiadaniu zakładu decyzja starosty została wydana w 2004 r. dla zupełnie innego podmiotu. Czy można zmienić obowiązującą decyzję starosty tylko na podstawie wniosku, czy powinien być do wniosku załączony operat wodnoprawny i dokumentacja hydrogeologiczna? Czy zmiana decyzji w zakresie ilości pobieranej wody jest możliwa?

Odpowiedź

Starosta może zmienić pozwolenie wodnoprawne na pobór wód w zakresie ilości pobieranej wody na wniosek gminnego zakładu komunalnego, jeśli prawa do przedmiotowego pozwolenia nabył on w trybie art. 134 ust. 1 Prawa wodnego , np. w wyniku przekształcenia zakładu lub nabycia w drodze sprzedaży.

Do wniosku powinien być dołączony aneks do operatu wodnoprawnego oraz dokumentacja hydrogeologiczna, która powinna określić zasoby wód podziemnych zgodnie z art. 131 ust. 2b Prawa wodnego . Nie ma przepisu, który zwalniałby wnioskodawcę z obowiązku dołączenia dokumentacji hydrologicznej niezależnie od tego, czy ubiega się o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na dotychczasowych warunkach, czy zmienionych. Aneks do operatu wodnoprawnego powinien spełniać wymagania określone w art. 132 ust. 2 i 3 Prawa wodnego .

Należy pamiętać, że zmiana pozwolenia w trybie art. 155  Kodeksu postępowania administracyjnego  wymaga zgody wszystkich stron postępowania wyrażonej wprost (na piśmie, lub wniesionej do protokołu na rozprawie wodnoprawnej).

Gdyby natomiast nie doszło do sukcesji decyzji, to organ nie może zmienić wydanej przez siebie decyzji, zatem zakład winien wystąpić o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego.
 


 

Uzasadnienie

Sama zmiana ilości pobieranej wody z ujęcia głębinowego nie stanowi istotnej zmiany pozwolenia wodnoprawnego, zatem decyzja posiadana przez zakład może zostać zmieniona. Zważywszy, że zmiana pozwolenia wodnoprawnego nie wpływa na okres ważności samej decyzji, to zawsze warto rozważyć, czy nie będzie lepszym rozwiązaniem złożenie wniosku o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego z uwagi na koszt aneksu do operatu wodnoprawnego, który nie będzie wiele niższy niż sporządzenie nowego operatu.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)