Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Zmiany w finansowaniu pomocy materialnej dla uczniów - mniejszy wkład własny biednych gmin

Zmiany w finansowaniu pomocy materialnej dla uczniów - mniejszy wkład własny biednych gmin

17.08.17

Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych przewiduje zmiany w zasadach finansowania pomocy materialnej dla uczniów. Modyfikacje dotyczą m.in. wysokości wkładu własnego wnoszonego przez gminy, i zakładają uzależnienie jego wysokości od pozycji finansowej samorządu (wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w JST).

articleImage: Zmiany w finansowaniu pomocy materialnej dla uczniów - mniejszy wkład własny biednych gmin fot. Thinkstock

Planowane w projekcie zmiany są efektem tego, że wkład własny gmin w rozumieniu przepisów o finansach publicznych stanowi spory problem, gdyż często jest on przyczyną niewykorzystywania całkowitej kwoty dotacji przeznaczonej na stypendia oraz zasiłki szkolne przez gminy, w szczególności te uboższe.

Przewidziane zmiany zakładają, że w przypadku gminy, w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w JST, jest równy lub niższy od 40 proc. wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, wkład własny samorządu będzie wynosił 5 proc. Natomiast w przypadku JST, w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie, jest wyższy od 40 proc. i równy lub niższy od 75 proc. wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, wkład własny samorządu będzie wynosił 10 proc.

Zdaniem twórców projektu, planowane zmiany pozytywnie wpłyną na udzielanie stypendiów i zasiłków szkolnych w gminach biednych i średniozamożnych. Natomiast w przypadku pozostałych samorządów lokalnych, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca przekracza 75 proc. wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, wkład własny będzie stanowił, tak jak dotychczas 20 proc.

(www.wartowiedziec.pl)
 

Norbert Bonin 17.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE