Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Zmiany w koncepcji wdrażania e-dowodów

Zmiany w koncepcji wdrażania e-dowodów

16.02.17

Nowy elektroniczny dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie - tak wynika z drugiej wersji "Koncepcji wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną".

articleImage: Zmiany w koncepcji wdrażania e-dowodów fot. Thinkstock


W październiku 2016 r. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło do konsultacji "Koncepcję wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną". W efekcie konsultacji powstała jednak druga wersja wspomnianego dokumentu. Wedle jego założeń, e-dowód oprócz potwierdzania tożsamości obywatela, pozwoli także na uwierzytelnienie w e-usługach administracji publicznej oraz umożliwi podpisywanie dokumentów w cyfrowym świecie. Nowy dowód będzie też wyposażony w aplikację ICAO tj. dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy” i pozwoli potwierdzać obecność w placówkach służby zdrowia.


Zdaniem resortu cyfryzacji, powodzenie realizacji projektu zależy w głównej mierze od wdrożenia w pierwszym etapie podstawowego zakresu funkcjonalności, a następnie ich rozwijania po okresie stabilizacji. W efekcie, dowód osobisty z warstwą elektroniczną powinien zawierać podstawowe funkcjonalności, aby możliwe było jego wdrożenie w krótkim czasie. Jednocześnie ma pozwalać na rozwój funkcjonalności w przyszłości.


Projekt swoim zakresem obejmuje wymianę dowodów osobistych z określonym terminem ważności (będących w obiegu do końca 2028 roku). Szacuje się, że wymienionych zostanie około 31 mln sztuk. Dokumenty wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek osoby. Biorąc pod uwagę, że zmiany pociągające za sobą znaczące koszty, zdecydowano się na wariant wymiany dowodów w okresie 10 lat, względem pierwotnie planowanej skróconej wymiany w okresie 5-letnim.

(mc.gov.pl)

 

Norbert Bonin 16.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE