W październiku 2016 r. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło do konsultacji "Koncepcję wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną". W efekcie konsultacji powstała jednak druga wersja wspomnianego dokumentu. Wedle jego założeń, e-dowód oprócz potwierdzania tożsamości obywatela, pozwoli także na uwierzytelnienie w e-usługach administracji publicznej oraz umożliwi podpisywanie dokumentów w cyfrowym świecie. Nowy dowód będzie też wyposażony w aplikację ICAO tj. dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy” i pozwoli potwierdzać obecność w placówkach służby zdrowia.


Zdaniem resortu cyfryzacji, powodzenie realizacji projektu zależy w głównej mierze od wdrożenia w pierwszym etapie podstawowego zakresu funkcjonalności, a następnie ich rozwijania po okresie stabilizacji. W efekcie, dowód osobisty z warstwą elektroniczną powinien zawierać podstawowe funkcjonalności, aby możliwe było jego wdrożenie w krótkim czasie. Jednocześnie ma pozwalać na rozwój funkcjonalności w przyszłości.


Projekt swoim zakresem obejmuje wymianę dowodów osobistych z określonym terminem ważności (będących w obiegu do końca 2028 roku). Szacuje się, że wymienionych zostanie około 31 mln sztuk. Dokumenty wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek osoby. Biorąc pod uwagę, że zmiany pociągające za sobą znaczące koszty, zdecydowano się na wariant wymiany dowodów w okresie 10 lat, względem pierwotnie planowanej skróconej wymiany w okresie 5-letnim.

(mc.gov.pl)

 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami