Wśród założeń ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw znajdują się:
 - upowszechnienie wychowania przedszkolnego dzieci,
 - zapewnienie lepszego dostępu do edukacji przedszkolnej,
 - reforma programowa kształcenia najmłodszych,
 - poprawa jakości edukacji,
 - otwarcie systemu oświaty na współpracę międzynarodową,
 - wspieranie integracji cudzoziemców poprzez oświatę.

Ustawodawca m. in. ustalił precyzyjne wiek dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym, gdyż dotychczasowy zapis mógł budzić wątpliwości interpretacyjne; obniżony będzie wiek obowiązku szkolnego z 7 do 6 lat, ale zakłada się, że proces obejmowania wszystkich dzieci w tym wieku będzie stopniowy; konsekwencją tego będzie również zmiana podstaw programowych kształcenia; zmieniony zostanie nadzór pedagogiczny ze strony kuratora oświaty; jednostki samorządu terytorialnego będą mogły przekazywać prowadzenie szkoły w drodze umowy osobom prawnym lub fizycznym; w szkołach będzie można tworzyć oddziały międzynarodowe, w których nauczanie będzie przebiegało zgodnie z programem nauczania ustalonym przez zagraniczną instytucję edukacyjną.

Ponadto ustawodawca zwolnił publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie gruntów zajętych na działalność oświatową, z podatków lokalnych: od nieruchomości, rolnego oraz leśnego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w terminach późniejszych.


Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)