Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Redaktor prowadząca sekcje: Oświata i Studenci.

Od lat związana z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska, głównie z serwisami: LEX Prawo Oświatowe i LEX Windykacje. Współpracuje z czasopismami: "Dyrektor Szkoły" i "Wczesna Edukacja". Jest radcą prawnym.

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Nauczyciela nie można zmusić do podawania insuliny, przepisy na razie bez zmian

Zarządzanie oświatą

Podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica - wynika z zaleceń dotyczących postępowania w sytuacji, gdy u ucznia nastąpi ciężka reakcja alergiczna. Zalecenia dołączone są do obwieszczenia resortu zdrowia. Problematyczna jest natomiast kwestia dotycząca uczniów chorych na cukrzycę.

19.04.2024

Uczelnie publiczne z największą liczbą publikacji

Zarządzanie oświatą

W latach 2017–2021 udział artykułów zgłaszanych przez uczelnie publiczne wynosił około 86 proc. Instytuty Polskiej Akademii Nauk (PAN) zgłaszały średnio 8 proc. artykułów, natomiast uczelnie niepubliczne średnio 3 proc. Pozostałe typy instytucji naukowych: uczelnie kościelne oraz instytuty badawcze zgłaszały od 1 do 2 proc. artykułów - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji.

18.04.2024

Wzrosną wynagrodzenia prezesów oddziałów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia prezesów oddziałów oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących rad kuratorów. Stawki nie były aktualizowane od lat i część z nich była już niższa od płacy minimalnej. Rozporządzenie ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 stycznia 2024 roku.

18.04.2024

Ostatnie dni na złożenie arkusza organizacji szkoły - późniejsza zmiana nie taka prosta

Zarządzanie oświatą

Do 21 kwietnia dyrektorzy szkół muszą przekazać organom prowadzącym zaopiniowany arkusz organizacji szkoły na przyszły rok szkolny - dokument opracowywany jest na przyszły rok szkolny i określa liczbę oddziałów oraz przydział godzin poszczególnym nauczycielom. Może być to o tyle skomplikowane, że resort edukacji planuje zmiany w podstawie programowej.

18.04.2024

Uczniowie będą wiedzieć, jak reagować na sytuacje kryzysowe

Szkoła i uczeń

Startuje pilotaż programu "Edukacja z wojskiem" dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ma objąć 3,5 tys. szkół i przygotowywać uczniów na radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych - rozpoczęcie projektu zapowiedział minister obrony Włodzimierz Kosiniak-Kamysz. Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać; trzeba wejść z edukacją o bezpieczeństwie do szkół - wskazywał.

17.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    2208